Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A1415A-1VQ100M
Microchip A1415A-1VQ100M
| Part Number: | Microchip A1415A-1VQ100M |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A1415A-1VQ100M |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA ACT 3 Family 1.5K Gates 200 Cells 150MHz 0.8um (CMOS) Technology 5V 100-Pin VQFP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A1415A-1VQ100M Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA ACT 3 Family 1.5K Gates 200 Cells 150MHz 0.8um (CMOS) Technology 5V 100-Pin VQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Frequency | 150 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Gates | 1500 |
| Number of I/Os | 80 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 200 |
| Number of Logic Elements/Cells | 200 |
| Number of Registers | 264 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 2.6 ns |
| Speed Grade | 1 |
| Turn-On Delay Time | 2.6 ns |
Documentation for Microchip Microchip A1415A-1VQ100M
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the technology used in this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
How many logic blocks (LABs) does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.