Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A14100A-RQ208I
Microchip A14100A-RQ208I
| Part Number: | Microchip A14100A-RQ208I |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A14100A-RQ208I |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA ACT 3 Family 10K Gates 1377 Cells 100MHz 0.8um (CMOS) Technology 5V 208-Pin RQFP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A14100A-RQ208I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA ACT 3 Family 10K Gates 1377 Cells 100MHz 0.8um (CMOS) Technology 5V 208-Pin RQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Gates | 10000 |
| Number of I/Os | 175 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1377 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1377 |
| Number of Registers | 1153 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 3 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 3 ns |
Documentation for Microchip Microchip A14100A-RQ208I
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the Microchip A14100A-RQ208I?
Where can I find the datasheet for the Microchip A14100A-RQ208I?
Are there any compliance statements for the Microchip A14100A-RQ208I?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.