Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A14100A-PG257C
Microchip A14100A-PG257C
| Part Number: | Microchip A14100A-PG257C |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A14100A-PG257C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA ACT 3 Family 10K Gates 1377 Cells 100MHz 0.8um (CMOS) Technology 5V 257-Pin CPGA |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A14100A-PG257C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA ACT 3 Family 10K Gates 1377 Cells 100MHz 0.8um (CMOS) Technology 5V 257-Pin CPGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 257 |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 10000 |
| Number of I/Os | 228 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1377 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1377 |
| Number of Registers | 1153 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 3 ns |
| Turn-On Delay Time | 3 ns |
Documentation for Microchip Microchip A14100A-PG257C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the technology used in this product?
How many gates does this product have?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.