Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A14100A-1RQ208I
Microchip A14100A-1RQ208I
| Part Number: | Microchip A14100A-1RQ208I |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A14100A-1RQ208I |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA ACT 3 Family 10K Gates 1377 Cells 125MHz 0.8um (CMOS) Technology 5V 208-Pin RQFP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A14100A-1RQ208I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA ACT 3 Family 10K Gates 1377 Cells 125MHz 0.8um (CMOS) Technology 5V 208-Pin RQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Gates | 10000 |
| Number of I/Os | 175 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1377 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1377 |
| Number of Registers | 1153 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 2.6 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 1 |
| Turn-On Delay Time | 2.6 ns |
Documentation for Microchip Microchip A14100A-1RQ208I
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the frequency of this FPGA?
How many pins does this FPGA have?
What is the maximum operating temperature for this FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.