Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A14100A-1PG257B
Microchip A14100A-1PG257B
| Part Number: | Microchip A14100A-1PG257B |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A14100A-1PG257B |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Act 3 10K Gates 1377 Cells 125MHZ 0.8UM 5V 257CPGA Die |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A14100A-1PG257B Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Act 3 10K Gates 1377 Cells 125MHZ 0.8UM 5V 257CPGA Die
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 257 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Gates | 10000 |
| Number of I/Os | 228 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1377 |
| Number of Registers | 1153 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 2.6 ns |
| Speed Grade | 1 |
Documentation for Microchip Microchip A14100A-1PG257B
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What are the technical specifications of the product?
Who is the manufacturer of the product?
Are there any alternate part numbers for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.