           Circuit Protection > Varistors > MOV07D471K
MOV-07D471K
Part Number: MOV-07D471K
Manufacturer: Bourns
Part Type: Circuit Protection > Varistors > MOV07D471K
Qty Available:
Description: Var MOV 300VAC/385VDC 1200A 470V Thru-Hole Radial Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MOV-07D471K Available.
PCX has Bourns Circuit Protection > Varistors > MOV07D471K Electronic Components for Sale.
Var MOV 300VAC/385VDC 1200A 470V Thru-Hole Radial Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Contact Plating Tin
Mount Radial, Through Hole
Capacitance 105 pF
Clamping Current 10 A
Clamping Voltage 775 V
Energy 30 J
ESD Protection No
Lead/Base Style Radial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Surge Current 1.2 kA
Max Varistor Voltage 517 V
Max Voltage Rating (AC) 300 V
Max Voltage Rating (DC) 385 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Varistor Voltage 423 V
Number of Circuits 1
Packaging Bulk
Schedule B 8533400080
Tolerance 10 %
Varistor Voltage 470 V
Voltage Rating (AC) 300 V
Voltage Rating (DC) 517 V
Voltage Tolerance 10 %
Depth 5 mm
Diameter 7 mm
Lead Pitch 5 mm
Width 6.8 mm
Case/Package Metal
Contact Plating Tin
Mount Radial, Through Hole
Capacitance 105 pF
Clamping Current 10 A
Clamping Voltage 775 V
Energy 30 J
ESD Protection No
Lead/Base Style Radial
Max Surge Current 1.2 kA
Max Varistor Voltage 517 V
Max Voltage Rating (AC) 300 V
Max Voltage Rating (DC) 385 V
Min Varistor Voltage 423 V
Number of Circuits 1
Packaging Bulk
Schedule B 8533400080
Tolerance 10 %
Varistor Voltage 470 V
Voltage Rating (AC) 300 V
Voltage Rating (DC) 517 V
Voltage Tolerance 10 %
Depth 5 mm
Diameter 7 mm
Lead Pitch 5 mm
Width 6.8 mm