Optoelectronics > Optocouplers > MOC3043M
MOC3043M
| Part Number: | MOC3043M |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > MOC3043M |
| Qty Available: | |
| Description: | Triac Driver Output Optocoupler, 6-Pin DIP 400V Zero Crossing |
PCX has onsemi Optoelectronics > Optocouplers > MOC3043M Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Triac Driver Output Optocoupler, 6-Pin DIP 400V Zero Crossing
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 855 mg |
| Forward Current | 60 mA |
| Forward Voltage | 1.25 V |
| Hold Current | 400 µA |
| Input Current | 30 mA |
| Isolation Voltage | 7.5 kV |
| Max Input Current | 60 mA |
| Max Input Voltage | 1.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 100 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 1.25 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Voltage | 400 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Voltage | 6 V |
| Schedule B | 8541408000 |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Height | 3.53 mm |
| Length | 6.35 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for onsemi MOC3043M
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


