           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > MMU01020C2490FB300
MMU01020C2490FB300
Part Number: MMU01020C2490FB300
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > MMU01020C2490FB300
Qty Available:
Description: Res Thin Film 0102(0805) 249 Ohm 1% 0.2W(1/5W) ±50ppm/C Conformal Melf SMD Automotive Medical Blister T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MMU01020C2490FB300 Available.
Res Thin Film 0102(0805) 249 Ohm 1% 0.2W(1/5W) ±50ppm/C Conformal Melf SMD Automotive Medical Blister T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Conformal
Contact Plating Tin
Composition Thin Film
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Operating Supply Voltage 150 V
Packaging Tape and Reel
Power Rating 300 mW
Resistance 249 Ω
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Termination Solder
Tolerance 1 %
Diameter 1.1 mm
Length 2.2 mm