           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > MMU01020C2002FB300
MMU01020C2002FB300
Part Number: MMU01020C2002FB300
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > MMU01020C2002FB300
Qty Available:
Description: Res Thin Film 0805 20K Ohm 1% 1/5W ±50ppm/°C Conformal SMD Melf Blister T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MMU01020C2002FB300 Available.
Res Thin Film 0805 20K Ohm 1% 1/5W ±50ppm/°C Conformal SMD Melf Blister T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Conformal
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Composition Metal Film, Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 300 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Operating Supply Voltage 150 V
Packaging Cut Tape
Power Rating 200 mW
Resistance 20 kΩ
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Tolerance 1 %
Voltage Rating 350 V
Voltage Rating (AC) 100 V
Voltage Rating (DC) 100 V
Diameter 1.1 mm
Length 2.2 mm