           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > MMU01020C1502FB300
MMU01020C1502FB300
Part Number: MMU01020C1502FB300
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > MMU01020C1502FB300
Qty Available:
Description: Fixed Resistor, Thin Film, 0.3W, 15000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0904
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MMU01020C1502FB300 Available.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.3W, 15000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0904
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0102
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 300 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Operating Supply Voltage 150 V
Packaging Cut Tape
Power Rating 200 mW
Resistance 15 kΩ
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Tolerance 1 %
Voltage Rating 350 V
Voltage Rating (AC) 100 V
Voltage Rating (DC) 100 V
Diameter 1.1 mm
Length 2.2 mm