Connectors > MMS-107-02-L-DV-A-P-TR
MMS-107-02-L-DV-A-P-TR
| Part Number: | MMS-107-02-L-DV-A-P-TR |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > MMS-107-02-L-DV-A-P-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings Classic Socket Strips, 2.00 mm (.0787) Pitch |
PCX has Samtec Connectors > MMS-107-02-L-DV-A-P-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings Classic Socket Strips, 2.00 mm (.0787) Pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 4 mm |
| Length | 14.56 mm |
| Pitch | 2 mm |
Documentation for Samtec MMS-107-02-L-DV-A-P-TR
| Technical Drawing | View & Download MMS-107-02-L-DV-A-P-TR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MMS-107-02-L-DV-A-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-107-02-L-DV-A-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-107-02-L-DV-A-P-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-107-02-L-DV-A-P-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.