Connectors > MMS-104-02-L-SV-TR
MMS-104-02-L-SV-TR
| Part Number: | MMS-104-02-L-SV-TR |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > MMS-104-02-L-SV-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings Classic Socket Strips, 2.00 mm (.0787) Pitch |
PCX has Samtec Connectors > MMS-104-02-L-SV-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings Classic Socket Strips, 2.00 mm (.0787) Pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Pitch | 2 mm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Pitch | 2 mm |
Documentation for Samtec MMS-104-02-L-SV-TR
| Technical Drawing | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMS-104-02-L-SV-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and category?
What is the pitch of the product?
How many positions does the product have?
Is the product surface mount or through-hole?
What is the product name and category?
What is the pitch of the socket strips?
How many positions does the connector have?
What is the contact plating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
