Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > MMBD7000-V-GS08
MMBD7000-V-GS08
| Part Number: | MMBD7000-V-GS08 |
| Manufacturer: | Vishay |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > MMBD7000-V-GS08 |
| Qty Available: | |
| Description: | MMBD7000 Series 100 V 200 mA Dual Small Signal Switching Diode - SOT-23-3 |
PCX has Vishay Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > MMBD7000-V-GS08 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MMBD7000 Series 100 V 200 mA Dual Small Signal Switching Diode - SOT-23-3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Average Rectified Current | 200 mA |
| Element Configuration | Dual |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Max Reverse Leakage Current | 3 µA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100 V |
| Max Surge Current | 500 mA |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 500 mA |
| Peak Reverse Current | 3 µA |
| Power Dissipation | 225 mW |
| Recovery Time | 4 ns |
| Reverse Recovery Time | 4 ns |
| Height | 965.2 µm |
| Length | 3.0988 mm |
| Width | 1.4224 mm |
Documentation for Vishay MMBD7000-V-GS08
| Datasheet | View & Download MMBD7000-V-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMBD7000-V-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMBD7000-V-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMBD7000-V-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMBD7000-V-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMBD7000-V-GS08 Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

