Sensors > Motion Sensors > Accelerometers > MMA8453QR1
MMA8453QR1
| Part Number: | MMA8453QR1 |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Part Type: | Sensors > Motion Sensors > Accelerometers > MMA8453QR1 |
| Qty Available: | |
| Description: | MMA8453Q Series 3.6 V 3-Axis 10-bit/8-bit Digital Accelerometer - QFN-16 |
PCX has NXP Semiconductors Sensors > Motion Sensors > Accelerometers > MMA8453QR1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MMA8453Q Series 3.6 V 3-Axis 10-bit/8-bit Digital Accelerometer - QFN-16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 31.808165 mg |
| Axis | X, Y, Z |
| Bandwidth | 400 Hz |
| Frequency | 400 kHz |
| Interface | I2C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.95 V |
| Operating Supply Current | 165 µA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Digital, I2C |
| Packaging | Cut Tape |
| Resolution | 1.25 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Depth | 3 mm |
| Height | 1 mm |
| Length | 3 mm |
Documentation for NXP Semiconductors MMA8453QR1
| Datasheet | View & Download MMA8453QR1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMA8453QR1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMA8453QR1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMA8453QR1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMA8453QR1 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MMA8453QR1 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MMA8453QR1 Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.