Sensors > Motion Sensors > Accelerometers > MMA8450QR1
MMA8450QR1
| Part Number: | MMA8450QR1 |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Part Type: | Sensors > Motion Sensors > Accelerometers > MMA8450QR1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Nxp MMA8450QR1 Mems Accelerometer, Digital, X, Y, Z, 2G, 4G, 8G, 1.71 V, 1.89 V, QFN |
PCX has NXP Semiconductors Sensors > Motion Sensors > Accelerometers > MMA8450QR1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Nxp MMA8450QR1 Mems Accelerometer, Digital, X, Y, Z, 2G, 4G, 8G, 1.71 V, 1.89 V, QFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 31.808165 mg |
| Axis | X, Y, Z |
| Bandwidth | 200 Hz |
| Interface | I2C, Serial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.89 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Nominal Supply Current | 3 µA |
| Output Type | Digital, I2C |
| Packaging | Cut Tape |
| Resolution | 1.5 B |
| Sensitivity (mV/g) | 4.296 mV/g |
| Height | 1 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for NXP Semiconductors MMA8450QR1
| Datasheet | View & Download MMA8450QR1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMA8450QR1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMA8450QR1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMA8450QR1 Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.