Sensors > Motion Sensors > Accelerometers > MMA7260QT
MMA7260QT
| Part Number: | MMA7260QT |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Part Type: | Sensors > Motion Sensors > Accelerometers > MMA7260QT |
| Qty Available: | |
| Description: | Accelerometers - Board Mount 1.5G XYZ QFN 16 LDS |
PCX has NXP Semiconductors Sensors > Motion Sensors > Accelerometers > MMA7260QT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Accelerometers - Board Mount 1.5G XYZ QFN 16 LDS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 146.311889 mg |
| Axis | X, Y, Z |
| Bandwidth | 150 Hz |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Output Type | Analog, Analog Voltage |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Sensitivity (mV/g) | 200 mV/g |
| Termination | SMD/SMT |
Documentation for NXP Semiconductors MMA7260QT
| Datasheet | View & Download MMA7260QT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMA7260QT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MMA7260QT Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.