Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > MKL33Z256VLH4
MKL33Z256VLH4
| Part Number: | MKL33Z256VLH4 |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > MKL33Z256VLH4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Kinetis L 32-bit MCU, ARM Cortex-M0+ core, 256KB Flash, 48MHz, Segment LCD, LQFP 64 |
PCX has NXP Semiconductors Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > MKL33Z256VLH4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Kinetis L 32-bit MCU, ARM Cortex-M0+ core, 256KB Flash, 48MHz, Segment LCD, LQFP 64
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 32 b |
| Frequency | 48 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 48 MHz |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 256 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Number of Bits | 32 |
| Number of I/Os | 54 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Cut Tape |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 32 kB |
Documentation for NXP Semiconductors MKL33Z256VLH4
| Datasheet | View & Download MKL33Z256VLH4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MKL33Z256VLH4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MKL33Z256VLH4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MKL33Z256VLH4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MKL33Z256VLH4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the core architecture of the MCU?
What is the flash memory size of the MCU?
What is the maximum operating temperature of the MCU?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.