Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > MKL25Z128VLK4
MKL25Z128VLK4
| Part Number: | MKL25Z128VLK4 |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > MKL25Z128VLK4 |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 32-bit Kinetis KL25 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 1.8V/2.5V/3.3V 80-Pin LQFP Tray |
PCX has NXP Semiconductors Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > MKL25Z128VLK4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 32-bit Kinetis KL25 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 1.8V/2.5V/3.3V 80-Pin LQFP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 491.013741 mg |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 32 b |
| Frequency | 48 MHz |
| Interface | I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Max Frequency | 48 MHz |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Number of ADC Channels | 14 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of I/Os | 66 |
| Number of Programmable I/O | 66 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 12 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 16 kB |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 12 mm |
| Width | 12 mm |
Documentation for NXP Semiconductors MKL25Z128VLK4
| Datasheet | View & Download MKL25Z128VLK4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MKL25Z128VLK4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MKL25Z128VLK4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MKL25Z128VLK4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MKL25Z128VLK4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MKL25Z128VLK4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MKL25Z128VLK4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download MKL25Z128VLK4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the architecture of the microcontroller?
What is the maximum operating temperature of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.