Electronic Component
MK48Z02B-20
| Part Number: | MK48Z02B-20 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Non-Volatile SRAM Module, 2KX8, 200ns, CMOS, PDIP24 |
PCX has STMicroelectronics Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Non-Volatile SRAM Module, 2KX8, 200ns, CMOS, PDIP24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Access Time | 200 ns |
| Density | 16 kb |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 80 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Word Size | 8 b |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
