           Electromechanical > Relays > Power Relays > MK2KP-UA-DC12
MK2KP-UA-DC12
Part Number: MK2KP-UA-DC12
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > MK2KP-UA-DC12
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay 12VDC 52Ohm 5A DPDT(35.56x34.544x52.578)mm Socket Latching Relay
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MK2KP-UA-DC12 Available.
Electromechanical Relay 12VDC 52Ohm 5A DPDT(35.56x34.544x52.578)mm Socket Latching Relay
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver
Mount Plug-In, Socket, Socketable
Number of Pins 11
Coil Current 205 mA
Coil Power 2.3 W
Coil Resistance 52 Ω
Coil Type Latching, Dual Coil
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 5 A
Current Rating 10 A
Max Current Rating 5 A
Max Operating Temperature 40 °C
Max Voltage Rating (AC) 500 V
Max Voltage Rating (DC) 250 V
Min Operating Temperature -10 °C
Operate Time 30 ms
Packaging Bulk
Power Consumption 1.5 W
Relay Type General Purpose
Release Time 20 ms
Termination Plug
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 500 V
Depth 34.544 mm
Height 34.5 mm
Length 35.56 mm
Contact Material Silver
Number of Pins 11
Coil Current 205 mA
Coil Power 2.3 W
Coil Resistance 52 Ω
Coil Type Latching, Dual Coil
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 5 A
Current Rating 10 A
Max Current Rating 5 A
Max Voltage Rating (AC) 500 V
Max Voltage Rating (DC) 250 V
Operate Time 30 ms
Packaging Bulk
Power Consumption 1.5 W
Relay Type General Purpose
Release Time 20 ms
Termination Plug
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 500 V
Depth 34.544 mm
Height 34.5 mm
Length 35.56 mm