MK20DX256VLQ10
Part Number: MK20DX256VLQ10
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: Kinetis K20: 100MHz Cortex-M4 Performance MCU, 512KB Flash, 64KB SRAM, Full-Speed USB, 144-LQFP
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MK20DX256VLQ10 Available.
Kinetis K20: 100MHz Cortex-M4 Performance MCU, 512KB Flash, 64KB SRAM, Full-Speed USB, 144-LQFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 144
Weight 1.319103 g
Core Architecture ARM
Data Bus Width 32 b
Frequency 100 MHz
Interface CAN, EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Max Frequency 100 MHz
Max Operating Temperature 105 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 256 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 1.71 V
Number of I2C Channels 2
Number of I/Os 100
Number of PWM Channels 8
Number of SPI Channels 3
Number of Timers/Counters 22
Number of UART Channels 6
Number of USB Channels 1
Oscillator Type Internal
Peripherals DMA, I2C, LVD, POR, PWM, WDT
RAM Size 64 kB
Schedule B 8542310000
Watchdog Timer Yes
Height 1.4 mm
Length 20 mm
Width 20 mm