MK10DX256VLH7
Part Number: MK10DX256VLH7
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: Microcontroller 32-Bit ARM Cortex M4 RISC 256K-byte Flash 1.8V/2.5V/3.3V 64-Pin LQFP Tray
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MK10DX256VLH7 Available.
Microcontroller 32-Bit ARM Cortex M4 RISC 256K-byte Flash 1.8V/2.5V/3.3V 64-Pin LQFP Tray
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 64
Weight 346.544571 mg
Ambient Temperature Range High 105 °C
Core Architecture ARM
Data Bus Width 32 b
Frequency 72 MHz
Interface CAN, I2C, I2S, SPI, UART
Max Frequency 72 MHz
Max Junction Temperature (Tj) 125 °C
Max Operating Temperature 105 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 256 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 1.71 V
Number of A/D Converters 1
Number of ADC Channels 2
Number of I2C Channels 2
Number of I/Os 44
Number of PWM Channels 8
Number of SPI Channels 1
Number of Timers/Counters 13
Number of UART Channels 3
Oscillator Type Internal
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
RAM Size 64 kB
Schedule B 8542310000
Watchdog Timer Yes
Height 1.6 mm
Length 10 mm
Width 10 mm