Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > MJE3055T
MJE3055T
| Part Number: | MJE3055T |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > MJE3055T |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans GP BJT NPN 60V 10A 75000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > MJE3055T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans GP BJT NPN 60V 10A 75000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 70 V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 60 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.1 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 60 V |
| Current Rating | 10 A |
| Element Configuration | Single |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Frequency | 2 MHz |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| hFE Min | 20 |
| Max Collector Current | 10 A |
| Max Frequency | 2 MHz |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 75 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 75 W |
| Schedule B | 8541290080 |
| Transition Frequency | 2 MHz |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Height | 9.15 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics MJE3055T
| Datasheet | View & Download MJE3055T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MJE3055T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MJE3055T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MJE3055T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MJE3055T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MJE3055T Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








