Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MIC5209-5-0YS
MIC5209-5.0YS
| Part Number: | MIC5209-5.0YS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MIC5209-5-0YS |
| Qty Available: | |
| Description: | MIC5209 Series 5 V Fixed Output 500 mA SMT Low-Noise LDO Regulator - SOT-223 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MIC5209-5-0YS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MIC5209 Series 5 V Fixed Output 500 mA SMT Low-Noise LDO Regulator - SOT-223
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 1 % |
| Current Rating | 500 A |
| Dropout Voltage | 10 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Microchip MIC5209-5.0YS
| Datasheet | View & Download MIC5209-5-0YS Datasheet |
| Datasheet | View & Download MIC5209-5-0YS Datasheet |
| Datasheet | View & Download MIC5209-5-0YS Datasheet |
| Datasheet | View & Download MIC5209-5-0YS Datasheet |
| Datasheet | View & Download MIC5209-5-0YS Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







