Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > MD1802FX
MD1802FX
| Part Number: | MD1802FX |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > MD1802FX |
| Qty Available: | |
| Description: | Bipolar Transistors - BJT NPN Power Transistor |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > MD1802FX Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bipolar Transistors - BJT NPN Power Transistor
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 9 V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 700 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 700 V |
| Element Configuration | Single |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 9 V |
| Max Collector Current | 10 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 57 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 57 W |
| Schedule B | 8541290080 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 9 V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 700 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 700 V |
| Element Configuration | Single |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 9 V |
| Max Collector Current | 10 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 57 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 57 W |
| Schedule B | 8541290080 |
Documentation for STMicroelectronics MD1802FX
| Datasheet | View & Download MD1802FX Datasheet |
| Datasheet | View & Download MD1802FX Datasheet |
| Datasheet | View & Download MD1802FX Datasheet |
| Datasheet | View & Download MD1802FX Datasheet |
| Datasheet | View & Download MD1802FX Datasheet |
| Datasheet | View & Download MD1802FX Datasheet |
| Datasheet | View & Download MD1802FX Datasheet |
| Datasheet | View & Download MD1802FX Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What type of transistor is MD1802FX?
What is the maximum collector current of MD1802FX?
What is the operating temperature range for MD1802FX?
What is the product name and brand?
What category does this product belong to?
What is the maximum collector current for this transistor?
What is the maximum power dissipation for this transistor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

