           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > MCT06030C1001FP500
MCT06030C1001FP500
Part Number: MCT06030C1001FP500
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > MCT06030C1001FP500
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 1 kOhm, ± 1%, 125 mW, 0603 [1608 Metric], Thin Film, Professional
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCT06030C1001FP500 Available.
SMD Chip Resistor, 1 kOhm, ± 1%, 125 mW, 0603 [1608 Metric], Thin Film, Professional
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Weight 2.012816 mg
Composition Thin Film
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 125 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Cut Tape
Power Rating 100 mW
Resistance 1 kΩ
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating 75 V
Voltage Rating (DC) 75 V
Depth 850 µm
Height 550 µm
Length 1.55 mm