           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > MCR18EZHFLR220
MCR18EZHFLR220
Part Number: MCR18EZHFLR220
Manufacturer: ROHM
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > MCR18EZHFLR220
Qty Available:
Description: Res Thick Film 1206 0.22 Ohm 1% 1/4W ±250ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCR18EZHFLR220 Available.
Res Thick Film 1206 0.22 Ohm 1% 1/4W ±250ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Contact Plating Tin
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Resistance 220 mΩ
Temperature Coefficient 250 ppm/°C
Tolerance 1 %
Voltage Rating 200 V