           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > MCR10EZPJ103
MCR10EZPJ103
Part Number: MCR10EZPJ103
Manufacturer: ROHM
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > MCR10EZPJ103
Qty Available:
Description: Res Thick Film 0805 10K Ohm 5% 1/8W ±200ppm/°C Molded SMD Paper T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCR10EZPJ103 Available.
Res Thick Film 0805 10K Ohm 5% 1/8W ±200ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0805
Case Code (Imperial) 0805
Case Code (Metric) 2012
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 125 mW
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Power Rating 125 mW
Resistance 10 kΩ
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Voltage Rating 150 V
Voltage Rating (DC) 150 V
Height 609.6 µm
Length 2.0066 mm
Width 1.2446 mm