Sensors > Temperature and Humidity Sensors > MCP9700AT-E-TT
MCP9700AT-E/TT
| Part Number: | MCP9700AT-E/TT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Sensors > Temperature and Humidity Sensors > MCP9700AT-E-TT |
| Qty Available: | |
| Description: | MICROCHIP - MCP9700AT-E/TT - Temperature Sensor IC, Voltage, ± 2°C, 0 °C, 70 °C, SOT-23, 3 Pins |
PCX has Microchip Sensors > Temperature and Humidity Sensors > MCP9700AT-E-TT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MICROCHIP - MCP9700AT-E/TT - Temperature Sensor IC, Voltage, ± 2°C, 0 °C, 70 °C, SOT-23, 3 Pins
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 30 mA |
| Max Supply Current | 12 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.3 V |
| Nominal Supply Current | 6 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 6 µA |
| Output Current | 100 µA |
| Output Type | Analog Voltage |
| Output Voltage | 500 mV |
| Packaging | Cut Tape |
| Resolution | 1 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.02 mm |
| Length | 3.05 mm |
| Width | 1.4 mm |
Documentation for Microchip MCP9700AT-E/TT
| Datasheet | View & Download MCP9700AT-E-TT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP9700AT-E-TT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP9700AT-E-TT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP9700AT-E-TT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP9700AT-E-TT Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









