Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital to Analog Converters (DACs) > MCP4725A2T-E-CH
MCP4725A2T-E/CH
| Part Number: | MCP4725A2T-E/CH |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital to Analog Converters (DACs) > MCP4725A2T-E-CH |
| Qty Available: | |
| Description: | DAC 1-CH Resistor-String 12-bit Automotive 6-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital to Analog Converters (DACs) > MCP4725A2T-E-CH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DAC 1-CH Resistor-String 12-bit Automotive 6-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Conversion Rate | 3.4 Msps |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.1 mV |
| Integral Nonlinearity (INL) | 14.5 LSB |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 210 µA |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Converters | 1 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Type | Voltage |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Bipolar |
| Resolution | 1.5 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Settling Time | 6 µs |
| Supply Type | Single |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.8 mm |
Documentation for Microchip MCP4725A2T-E/CH
| Datasheet | View & Download MCP4725A2T-E-CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP4725A2T-E-CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP4725A2T-E-CH Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP4725A2T-E-CH Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the type of integrated circuit (IC)?
How many bits does the DAC have?
What is the package type of the IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




