Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP25625-E-ML
MCP25625-E/ML
| Part Number: | MCP25625-E/ML |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP25625-E-ML |
| Qty Available: | |
| Description: | CANBus Tranceiver - 1Mbps - Standby 5V - Automotive - 28-Pin QFN EP - Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP25625-E-ML Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CANBus Tranceiver - 1Mbps - Standby 5V - Automotive - 28-Pin QFN EP - Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 70.788759 mg |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Interface | CAN |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 70 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receive Buffers | 2 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmit Buffers | 3 |
| Operating Supply Current | 70 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 125 ns |
| Receiver Hysteresis | 200 mV |
| Height | 950 µm |
| Length | 6 mm |
| Width | 6 mm |
Documentation for Microchip MCP25625-E/ML
| Datasheet | View & Download MCP25625-E-ML Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP25625-E-ML Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP25625-E-ML Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








