Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP2510-I-SO
MCP2510-I/SO
| Part Number: | MCP2510-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP2510-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCP2510 Series 5.5 V 1 Mb/s Stand Alone SPI Interface CAN Controller- SOIC-18 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP2510-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCP2510 Series 5.5 V 1 Mb/s Stand Alone SPI Interface CAN Controller- SOIC-18
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 18 |
| Data Rate | 5 Mbps |
| Frequency | 5 MHz |
| Interface | CAN, SPI, Serial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 10 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Interrupts | 1 |
| Number of Receive Buffers | 2 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmit Buffers | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 11.55 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Microchip MCP2510-I/SO
| Datasheet | View & Download MCP2510-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP2510-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP2510-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









