Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP2150-I-SO
MCP2150-I/SO
| Part Number: | MCP2150-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP2150-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | Irda Standard Protocol Stack Controller Supporting Dte Applications -40C to 85C 18-Pin SOIC W |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP2150-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Irda Standard Protocol Stack Controller Supporting Dte Applications -40C to 85C 18-Pin SOIC W
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 18 |
| Interface | UART |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Number of I/Os | 4 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.39 mm |
| Length | 18.08 mm |
| Width | 7.59 mm |
Documentation for Microchip MCP2150-I/SO
| Datasheet | View & Download MCP2150-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP2150-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP2150-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





