Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP2140-I-SO
MCP2140-I/SO
| Part Number: | MCP2140-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP2140-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | IrDA Standard Protocol Stack Controller UART Interface - 3.3V/5V - 18-Pin SOIC W - Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP2140-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IrDA Standard Protocol Stack Controller UART Interface - 3.3V/5V - 18-Pin SOIC W - Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 18 |
| Data Rate | 9.6 kbps |
| Interface | UART |
| Logic Function | Decoder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 2.2 mA |
| Number of Transceivers | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.3876 mm |
| Length | 11.7094 mm |
| Width | 7.5946 mm |
Documentation for Microchip MCP2140-I/SO
| Datasheet | View & Download MCP2140-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP2140-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP2140-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP2140-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




