Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP2120-I-SL
MCP2120-I/SL
| Part Number: | MCP2120-I/SL |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP2120-I-SL |
| Qty Available: | |
| Description: | MCP2120 Series 312.5 kBaud Low Power Infrared Encoder / Decoder - SOIC-14 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MCP2120-I-SL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCP2120 Series 312.5 kBaud Low Power Infrared Encoder / Decoder - SOIC-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Touchscreen | Infrared (IR) |
| Height | 1.25 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Width | 3.9 mm |
Documentation for Microchip MCP2120-I/SL
| Datasheet | View & Download MCP2120-I-SL Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP2120-I-SL Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP2120-I-SL Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP2120-I-SL Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











