Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1801T-3302I-OT
MCP1801T-3302I/OT
| Part Number: | MCP1801T-3302I/OT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1801T-3302I-OT |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed LDO Voltage Regulator - 2V to 10V - 200mV Dropout - 3.3Vout - 150mAout - SOT-23 - 5 Pin. |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1801T-3302I-OT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed LDO Voltage Regulator - 2V to 10V - 200mV Dropout - 3.3Vout - 150mAout - SOT-23 - 5 Pin.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Input Bias Current | 25 µA |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.8 mm |
Documentation for Microchip MCP1801T-3302I/OT
| Datasheet | View & Download MCP1801T-3302I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1801T-3302I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1801T-3302I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1801T-3302I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1801T-3302I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1801T-3302I-OT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1801T-3302I-OT Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








