Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1799T-3302H-TT
MCP1799T-3302H/TT
| Part Number: | MCP1799T-3302H/TT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1799T-3302H-TT |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 0.08A Automotive 3-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1799T-3302H-TT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 0.08A Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-3 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Supply Voltage | 45 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 80 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.12 mm |
Documentation for Microchip MCP1799T-3302H/TT
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





