Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1703T-5002E-CB
MCP1703T-5002E/CB
| Part Number: | MCP1703T-5002E/CB |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1703T-5002E-CB |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed LDO Voltage Regulator - 2.7V to 16V - 330mV Dropout - 5Vout - 250mAout - SOT-23A - 3-Pin. |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1703T-5002E-CB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed LDO Voltage Regulator - 2.7V to 16V - 330mV Dropout - 5Vout - 250mAout - SOT-23A - 3-Pin.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 330 mV |
| Input Bias Current | 2 µA |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 5 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 253 mW |
| Power Rating | 253 mW |
| Quiescent Current | 5 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.4 % |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.8 mm |
Documentation for Microchip MCP1703T-5002E/CB
| Datasheet | View & Download MCP1703T-5002E-CB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1703T-5002E-CB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1703T-5002E-CB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1703T-5002E-CB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1703T-5002E-CB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MCP1703T-5002E-CB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MCP1703T-5002E-CB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1703T-5002E-CB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1703T-5002E-CB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1703T-5002E-CB Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








