Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1701AT-3002I-MB
MCP1701AT-3002I/MB
| Part Number: | MCP1701AT-3002I/MB |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1701AT-3002I-MB |
| Qty Available: | |
| Description: | MCP1701A Series 250 mA 3 V Fixed Output LDO Voltage Regulator - SOT-89 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1701AT-3002I-MB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCP1701A Series 250 mA 3 V Fixed Output LDO Voltage Regulator - SOT-89
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-89 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Input Bias Current | 2 µA |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 4.5 µA |
Documentation for Microchip MCP1701AT-3002I/MB
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

