Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1700T-3302E-MB
MCP1700T-3302E/MB
| Part Number: | MCP1700T-3302E/MB |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1700T-3302E-MB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 0.25A Automotive 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MCP1700T-3302E-MB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 0.25A Automotive 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-89 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 3 % |
| Dropout Voltage | 178 mV |
| Input Bias Current | 1.6 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 1.635 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Supply Current | 4 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 1.635 W |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.6002 mm |
| Length | 4.5974 mm |
| Width | 2.5908 mm |
Documentation for Microchip MCP1700T-3302E/MB
| Datasheet | View & Download MCP1700T-3302E-MB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1700T-3302E-MB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1700T-3302E-MB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1700T-3302E-MB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1700T-3302E-MB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1700T-3302E-MB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1700T-3302E-MB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1700T-3302E-MB Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1700T-3302E-MB Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









