Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MCP1630V-E-MS
MCP1630V-E/MS
| Part Number: | MCP1630V-E/MS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MCP1630V-E-MS |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Controller, Voltage-mode, 1000kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO8 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MCP1630V-E-MS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Controller, Voltage-mode, 1000kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Duty Cycle | 75 % |
| Fall Time | 6.2 ns |
| Frequency | 1 MHz |
| Gain | 95 dB |
| Input Current | 2.8 mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4 mV |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Input Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 2.8 mA |
| Quiescent Current | 2.8 mA |
| Rise Time | 5.9 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Topology | Flyback |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Duty Cycle | 75 % |
| Fall Time | 6.2 ns |
| Frequency | 1 MHz |
| Gain | 95 dB |
| Input Current | 2.8 mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4 mV |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Input Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 2.8 mA |
| Quiescent Current | 2.8 mA |
| Rise Time | 5.9 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Topology | Flyback |
Documentation for Microchip MCP1630V-E/MS
| Datasheet | View & Download MCP1630V-E-MS Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1630V-E-MS Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1630V-E-MS Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1630V-E-MS Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1630V-E-MS Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1630V-E-MS Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1630V-E-MS Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1630V-E-MS Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1630V-E-MS Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP1630V-E-MS Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




