Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MCP100T-315I-TT
MCP100T-315I/TT
| Part Number: | MCP100T-315I/TT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MCP100T-315I-TT |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 3.075V 1 Active Low/Push-Pull Automotive 3-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MCP100T-315I-TT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 3.075V 1 Active Low/Push-Pull Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 3.15 V |
| Max Supply Current | 60 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 3 V |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Nominal Supply Current | 60 µA |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 60 µA |
| Overvoltage Threshold | 3.15 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 45 µA |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 150 ms |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Threshold Voltage | 3.075 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 3 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 950 µm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.3 mm |
Documentation for Microchip MCP100T-315I/TT
| Datasheet | View & Download MCP100T-315I-TT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP100T-315I-TT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP100T-315I-TT Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCP100T-315I-TT Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











