Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > MCL4148-TR
MCL4148-TR
| Part Number: | MCL4148-TR |
| Manufacturer: | Vishay |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > MCL4148-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Diode, Rectifier, Standard, Vr 75V, If 200mA, Pkg Micro-Melf, Vf 860mV, Trr 8ns, Cj 4pF |
PCX has Vishay Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > MCL4148-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Diode, Rectifier, Standard, Vr 75V, If 200mA, Pkg Micro-Melf, Vf 860mV, Trr 8ns, Cj 4pF
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Contact Plating | Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Average Rectified Current | 150 mA |
| Capacitance | 4 pF |
| Current Rating | 150 mA |
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 150 mA |
| Forward Voltage | 1 V |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 2 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 75 V |
| Max Surge Current | 2 A |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2 A |
| Peak Reverse Current | 5 µA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Recovery Time | 8 ns |
| Reverse Recovery Time | 8 ns |
| Reverse Voltage | 75 V |
| Schedule B | 8541100070 |
| Diameter | 1.2 mm |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 1.9812 mm |
Documentation for Vishay MCL4148-TR
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MCL4148-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









