MCF5485CZP200
Part Number: MCF5485CZP200
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: MCU 32-Bit STM32F ARM-Based Cortex-M7 RISC 1MB Flash 100-Pin LQFP Tray
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCF5485CZP200 Available.
MCU 32-Bit STM32F ARM-Based Cortex-M7 RISC 1MB Flash 100-Pin LQFP Tray
Case/Package BGA
Contact Plating Lead, Silver, Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 388
Weight 3.416713 g
Access Time 200 µs
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 200 MHz
Interface CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Max Frequency 200 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.3 V
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 1.43 V
Number of I/Os 99
Number of Timers/Counters 7
Operating Supply Voltage 3.3 V