MCF5485CVR200
Part Number: MCF5485CVR200
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: Coldfire V4E MCF548x Microcontroller IC 32-Bit 200MHzROMless 388-PBGA (27x27)
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCF5485CVR200 Available.
Coldfire V4E MCF548x Microcontroller IC 32-Bit 200MHzROMless 388-PBGA (27x27)
Mount Surface Mount
Number of Pins 388
Weight 3.231505 g
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 200 MHz
Interface CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Max Frequency 200 MHz
Max I/O Voltage 3.3 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 1.58 V
Memory Size 64 kB
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 1.43 V