MCF5474ZP266
Part Number: MCF5474ZP266
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: Coldfire V4E MCF547x Microcontroller IC 32-Bit 266MHzROMless 388-PBGA (27x27)
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCF5474ZP266 Available.
Coldfire V4E MCF547x Microcontroller IC 32-Bit 266MHzROMless 388-PBGA (27x27)
Mount Surface Mount
Number of Pins 388
Weight 3.416713 g
Access Time 266 µs
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 266 MHz
Interface EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Max Frequency 266 MHz
Max I/O Voltage 3.3 V
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 3.3 V
Memory Size 32 kB
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 1.43 V
Number of I/Os 99
Number of Timers/Counters 7
Operating Supply Voltage 3.3 V