MCF54452VR266
Part Number: MCF54452VR266
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: MPU ColdFire MCF5445X Processor RISC 32bit 266MHz 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 360-Pin TEBGA Tray
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCF54452VR266 Available.
MPU ColdFire MCF5445X Processor RISC 32bit 266MHz 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 360-Pin TEBGA Tray
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package BGA
Contact Plating Silver, Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 360
Weight 1.73329 g
Ambient Temperature Range High 70 °C
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 266 MHz
Interface I2C, SPI, UART, USB
Max Frequency 266 MHz
Max Junction Temperature (Tj) 105 °C
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 16 kB
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 1.35 V
Number of Ethernet Channels 2
Number of I2C Channels 1
Number of I/Os 132
Number of SPI Channels 1
Number of Timers/Counters 8
Number of UART Channels 3
Number of USB Channels 1
Operating Supply Voltage 3.3 V
Oscillator Type Internal
Peripherals DMA, WDT
RAM Size 32 kB
Schedule B 8542310000
Height 2.48 mm