MCF5372LCVM240
Part Number: MCF5372LCVM240
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: MPU, 32BIT, 240MHZ, MAPBGA-256; Series: ColdFire MCF537x; Core Size: 32bit; Progra
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCF5372LCVM240 Available.
MPU, 32BIT, 240MHZ, MAPBGA-256; Series: ColdFire MCF537x; Core Size: 32bit; Progra
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package MAPBGA
Mount Surface Mount
Number of Pins 196
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 240 MHz
Interface EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Max Frequency 240 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.3 V
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 1.4 V