MCF5282CVM80
Part Number: MCF5282CVM80
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: Coldfire V2 MCF528x Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 256-MAPBGA
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCF5282CVM80 Available.
Coldfire V2 MCF528x Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 256-MAPBGA
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package BGA
Mount Surface Mount
Number of Pins 256
Weight 785.31014 mg
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 80 MHz
Interface CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
Max Frequency 80 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 512 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Number of Bits 32
Number of I/Os 150
Number of Programmable I/O 150
Number of Timers/Counters 12
Operating Supply Voltage 3.3 V