MCF5282CVF66
Part Number: MCF5282CVF66
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: Coldfire V2 MCF528x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 512KB (512K x 8) FLASH 256-MAPBGA
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCF5282CVF66 Available.
Coldfire V2 MCF528x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 512KB (512K x 8) FLASH 256-MAPBGA
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package MAPBGA
Mount Surface Mount
Number of Pins 256
Weight 803.992476 mg
Access Time 66 µs
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 66 MHz
Interface CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
Max Frequency 66 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Power Dissipation 720 mW
Memory Size 512 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Number of I/Os 142
Number of Programmable I/O 150
Number of Timers/Counters 12
Operating Supply Voltage 3.3 V